AQ Pontos W

Aktivní subwoofer řady PONTOS s 12" basovým reproduktorem Peerless.
Více informací
AQ Pontos W
AQ Pontos W
AQ Pontos W
AQ Pontos W
AQ PONTOS W
AQ Pontos W
AQ Pontos W
Vyberte variantu
AQ Pontos W, piano black, subwoofer
AQ Pontos W, piano white, subwoofer
KódAQ_0031434VýrobceAcoustique QualityZáruka24 měsíců

 

Aktivní subwoofer s 12" basovým reproduktorem Peerless


  

Z fyziologie vnímání zvuku lidským uchem vyplývá, že pro stejný pocit hlasitosti je na nízkých kmitočtech zapotřebí daleko vyššího výkonu, než je postačující pro střední a vysoké kmitočty. Nejnižší kmitočet je také úměrný velikosti membrány reproduktoru a vnitřnímu objemu skříně. Pro reprosoustavy menších rozměrů je fyzikálně nemožné přenést nejnižší basy. Řešením je přidání aktivního subwooferu – speciální reprosoustavy pro reprodukci pouze nejnižších basových kmitočtů do reprodukčního řetězce. Tady opět hraje roli akustika a fyziologie vnímání zvuku lidským uchem. Ucho velice přesně vnímá směr, odkud vycházejí zvuky vyšších frekvencí. Přežití našich předchůdců bylo závislé na tom, zda uslyší, odkud syčí had, kde zašustí listí pod šelmou. Vysoké kmitočty se šíří jako úzký paprsek, u středních kmitočtů se již úzký paprsek mění na kužel a nízké basové kmitočty se šíří kulově. Znamená to, že u nízkých basů do cca 100 Hz nedokážeme určit, odkud vycházejí. 

 

V momentě, kdy před posluchače umístíme klasické plnopásmové (hlavní) reprosoustavy a subwoofer například za posluchače, bude při správném nastavení ucho vnímat jako zdroj zvuku prostor u hlavních reprosoustav před posluchačem. Toho efektu je využito ve vícekanálových systémech domácího kina a stejně výhodně jej lze využít u stereoposlechu v případech, kdy není technicky možné umístit před posluchače velké reprosoustavy. Moderní receivery s tímto řešením počítají, jsou vybaveny speciálním signálovým výstupem pro subwoofer, kde je v jednom zvukovém kanálu sečtena veškerá basová linka pro celou nahrávku. Řešení s aktivním subwooferem je výhodné i v tom, že výkonově není tolik zatížen hlavní zesilovač a aktivní výhybka v subwooferu kompenzuje vlastní kmitočtovou charakteristiku subbasového reproduktoru a ozvučnice.

 

Aktivní subwoofer AQ Pontos W využívá pevné 12“ membrány reproduktoru Peerless prestižní řady SLS s tuhým závěsem v ocelovém koši. Reproduktor je osazen v ozvučnici typu bassreflex a je orientován proti podlaze. Toto umístění je jak estetické, tak současně ještě více napomáhá všesměrovému šíření basů a zároveň chrání membránu reproduktoru před poškozením.

 

Proti podlaze je také orientováno vyústění dlouhého bassreflexu. Ideální naladění bassreflexu přineslo při vývoji problém: délka bassreflexu byla větší než rozměr skříně. Vytvořili jsme proto řešení, kdy bassreflex je uvnitř zatočen ve tvaru Y a jeho vedení zároveň tvoří propracovanou konstrukci výztuh. Skříň kombinuje vlastnosti obvodových, celoplošných i křížových výztuh.

 

Horní plocha skříně je sendvičový panel s aktivním tlumením rezonancí BDS. Zesilovač subwooferu je vestavěn v samostatné komoře, která je utěsněna od vnitřního objemu subwooferu.

 

Zesilovač subwooferu je vestavěn v samostatné komoře, která je utěsněna od vnitřního objemu subwooferu. Aktivní výhybka umožňuje nastavení dělícího kmitočtu, vstupní citlivosti a fáze.

 

Konstrukce ozvučnice je z 18 mm MDF panelů, tuhost dále zvyšuje lakování osmivrstvým lakem leštěným do vysokého lesku. Subwoofer je uložen na čtveřici ocelových hrotů, které omezují přenos rezonancí do podlahy. Pro umístění na choulostivých dřevěných podlahách je možné pod hroty podložit ochranné misky. Hroty jsou nastavitelné a umožňují vyrovnání nerovností podlahy.

 

Subwoofer múžete využít všude tam, kde váš reproduktorový systém nemůže nabídnout dostatečné pokrytí basového pásma. Ať už se jedná o systémy domácího kina nebo stereofonní sestavy. Připot ho můžete buď přímo k zesilovači se speciálním výstupem pro subwoofer (např. AV receiver) nebo také integrovanému zesilovači bez tohoto výstupu. V takovém případě stačí k reproduktorovým terminálům "Speaker Level In" na subwooferu připojit paralelně signál z výstupu pro reproduktory (na zesilovači) nebo přímo z reproduktorů. 

 

 

TECHNICKÉ SPECIFIKACE


 

  • Napájení: 230 V
  • Vstupní citlivost: 500 mV
  • Maximální akustický tlak: 120 dB/ 1 m
  • Kmitočtový rozsah: 20 Hz - 140 Hz v 8 dB pásmu
  • Výhybka: 12 dB - laditelná 40 - 140 Hz
  • Rozměry (šxvxh): 360 mm x 585 mm x 485 mm
  • Ozvučnice typu bassreflex
  • Hmotnost: 27 kg
  • Objem: 54 l
AQ Pontos W
AQ Pontos W
AQ Pontos W
AQ PONTOS WAQ PONTOS W
AQ Pontos W
AQ Pontos W
PopisTechnické parametryObrázky